Altınoluk Hakkında

Altınoluk Beldesi Yunan mitolojisinde İDA diye anılan, bugün ki adıyla Kazdağları'nın güney yamaçları ve Edremit Körfezi'nin kuzeyinde kurulmuş, mavi ile yeşilin birbirine karıştığı ender doğa güzelliklerini sinesinde toplamış şirin bir beldemizdir. 22.000 hektar alanı kaplayan yüzölçümünün 15.000'ini aşmış olan Altınoluk'un nüfusu turizmin gelişmesiyle yaz aylarında 200.000'nin üzerine çıkmaktadır. Tarihte Antandros adıyla tanınan daha sonra Papazlık ve 1927 yılından sonra da Altınoluk adını almıştır.

Edremit-çanakkale karayolu üzerinde, Edremit' e 25 km. mesafededir. Kuzeyinde Kazdağları (İda), güneyinde Ege Denizi (Edremit Körfezi) yer alır. Mitolijide, Truva-Dikili arasındaki Ege kıyılarına "Işıklar Sahili" denilmektedir. Altınoluk; Işıklar sahilinin kıyısında, Efsanevi İda Dağını eteğinde, yemyeşil kutsal zeytin ağaçlarının-masmavi Ege' ye sevdalıymışçasına aktığı bir güzellikler beldesidir. İsviçre Alplerinden sonra dünyanın en yoğun oksijenini insanlığa sunan, 365 gün yeşil bir doğaya sahiptir. Bin pınarlı Kaz Dağı' ndan gelen kaynak suları, çeşmelerinden sağlıklı ve tertemiz akar.

Ulaşım


E-24 karayolu üzerinde bulunan ve Balıkesir ilinin çanakkale sınırına en yakın bir yerleşim birimi olan Altınoluk, çanakkale'ye 110, İzmir'e 225, Balıkesir'e 115, ilçe merkezi Edremit'e 25, batıda çanakkale'nin Ayvacık ilçesine 35 km uzaklıktadır. Altınoluk'a İstanbul'dan Bursa-Balıkesir-Havran-Edremit üzerinden gidebileceğiniz gibi, Tekirdağ-çanakkale yolunu da tercih edebilirsiniz. Bu yol manzarası güzel trafiği az ve 450 kilometre. İstanbul-kınalı arası otoyolu kullananlar Tekirdağ'dan Keşan'a sonra da Gelibolu'ya gelecekler. Buradan Lapseki'ye veya Eceabat'tan çanakkale'ye karşıya geçmek için Feribotlar saat başı kalkıyor. Truva'dan, Edremit Körfezi'ne inerken Altınoluk sizi karşılıyor. Aynı yolu otobüsle almak isteyenler Pamukkale, Uludağ, Kamil Koç, Akçay veya Metro Turizm'in seferleriyle gelebilirler. İzmirden gelmek istiyenler İzmir-Ayvalık-Edremit-Akçay-çanakkale yolu üzerinde Altınoluğa 200 Km. Altınoluk'tan Edremit'e Assos'a sefer yapan minibüsler var. Yazın ayrıca Ayvalık, Bergama, Truva, Assos, Babakale gibi tarihi noktalara düzenlenen turlara da katılma imkanınız bulunuyor. Kazdağı'na çıkmak için Orman İdaresi'nin yaptığı toprak yolları jeep türü araçlarla aşmak gerekiyor. Şahinderesi Kanyonu'nun girişine gitmek için sırtınızı denize çevirip Altınoluk merkeze girişte belediye karşısındaki sokaktan girerseniz Kocaçay yoluna Değirmen mevkiine geleceksiniz. 1 kilometre sonra kanyon girişindeki zeytin ağacı gölgesindeki otoparka aracınızı bırakabilirsiniz.

Not: İstanbul 550 Km - Ankara 600 Km - Gelibolu 500 Km - İzmir 200 Km - çanakkale 90 Km
1. Ulaşım : İstanbul - Bursa - Balıkesir - Edremit - Altınoluk
2. Ulaşım : İstanbul - Keşan - Gelibolu - çanakkale - Altınoluk
3. Ulaşım : İstanbul - (Feribotla) Bandırma - Balıkesir - Edremit - Altınoluk
4. Ulaşım : İzmir - Ayvalık - Edremit - Akçay - Altınoluk.
5. Ulaşım :  Koca Seyit Havalimanı.