Menü

Çıpura;
Her daim taze ve mükemmel pişirilmiş. Sızma zeytinyağı ile her iki tarafı da hafifçe yağlanmış balığınızın içine bahçemizde bulunan defne ağacının en genç yapraklarından bir tanesi koyarak, küllenmiş ağır ateşte kızartılır ve en doğal haliyle servis edilir.
 

Sinagrit / Dentex
3 ile7 kg arasında siparişiniz üzere yakalanır. Sadece hafif zeytinyağı ile tuza gömülür. Bahçemizdeki odun fırınında pişirilir ve muhteşem lezzetiyle masanızı süsler.

Notumuz = Yaz sezonunda mutlaka 15 gün önceden sipariş edilmesi gerekir.

Pavel’in Kalamar Kapaması;
Çok taze gerçek ege kalamarları ile yapılır. Kalamarlar taze olduğu için herhangi bir marine işlemine gerek yoktur. En doğal haliyle sızma zeytinyağı,limon,yumuşak tadımlı sirke ve …. Eklenerek hazırlanır. Hafif karamelize olmuş tatlımsı tadı ile damak çatlatan bir lezzete kavuşur. Birçok misafirimizin daha önce tatmadığı ancak sonrasında vazgeçemediği bir lezzettir.
Antirikot;
Balıkesir yöresine ait besi hayvanları kullanılır.Döküm tavada mühürlenen yaklaşık 250 gr antirikot dilimlenerek tereyağında hafifçe sotelenir ve lokum kıvamında garnitür eşliğinde servis edilir.
Köfte ve Sucuk ;
Köfte ve sucuklarımızı kasabımız ile birlikte yapıyoruz.Uzun yıllardır beğenilen et ürünlerimizi en iyi şekilde pişirerek servis ediyoruz.
Zeytinyaplı Yaprak Sarması ;
Bahçemizin asma yapraklarından yaptığımız ve sısma zeytinyağımızla hazırladığımız sarmalarımızı servis ediyoruz.
Acılı Ezme ;
Soğanların Salatalıkların ve Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra bıçakla ince kıyıyoruz ve süzgeçte fazla suyunu atması için bırakıyoruz. Biber, maydanoz, dereotu ve naneyi de ince kıyıyoruz. Hazırladığımız tüm malzemeyi bir kapta harmanlıyoruz. Üzerine kıyılmış sarımsak, salça, pul biber, sızma zeytinyağı, nar ekşisi ve tuz ekleyip servis yapıyoruz..

Haydari ;

Beyaz peynir ve süzme yoğurdun enfes tadı.

Ahtapot Izgara ;
Zeytinyağ ve kekikte marine ettiğimiz ahtapotu ızgarada pişiriyoruz.Ağızda dağılan kıvamı ve lezzeti ile muhteşem bir spesiyal.

Menü 2019

  Hazırlama Süresi (dk) Miktar / gr. Fiyat (TL)
Çipura Izgara 25 450 - 550 gr. 50
Kalamar Kapama 30 250 - 300 gr. 50
Ahtopot Izgara 20 250 - 300 gr. 50
Tuzlu Sinarit 120 2,5 - 3 kg.  
Antrikot 20 180 - 200 gr. 50
Köfte ve Sucuk 20 250 gr. 40
Zeytin Yağlı Ege Mutfağı - 2 kişilik 20
Mezeler - 2 kişilik 20
Salatalar - 2 kişilik 20